MISNE NAKANE
Slavljenje nakana u misnom zajedništvu
Slavljenje nakana u misnom zajedništvu
Dragi župljani, sveta misa (euharistija) izvor je samoga života Crkve. Ona je najuzvišenija žrtva kojom nam se Krist daruje da zauvijek budemo s njim, zato je i vrhunac prema kojemu teži sav život kršćana, ali je također i središte i izvor duhovne jakosti za članove Crkve. Uistinu nećemo nikada moći dovoljno zahvaliti Gospodinu za dar koji nam je ostavio!
Zbog toga svi imamo potrebu prikazati svetu misu na naše određene nakane. Ona se može služiti za pokojne, ali i za žive: za zdravlje bolesnih, za uspjeh operacija i liječenja onih koji su bolesni; može se služiti za uspjeh u raznim poslovima, ispitima, životnim opredjeljenjima. Uglavnom: za sve što je dobro i što se tiče našega života možemo prikazati svetu misu.
Kao župna zajednica svjesni smo važnosti svete mise. Zbog toga i mnogi upisuju misne nakane. No već dugi niz godina primjećuju se nejasnoće u vezi s upisivanjem misnih nakana (intencija) kao npr.: Koliko se nakana može upisati na jednoj svetoj misi? Koliko svojih pokojnika može upisati jedna osoba? Kako oblikovati nakanu koja nije za pokojnike, a često je sadržaj nekako intimniji i dosta dugačak? Zašto nije moguće uvijek upisati misnu nakanu za datum kada bi se to željelo? To su neka od najčešćih pitanja. No možda pomogne sljedeće.
Misnih nakana s datumom može biti toliko koliko svećenika sudjeluje na svetoj misi. To znači da ne može biti jedan svećenik, a da se imaju npr. dvije upisane nakane. U tom smislu ako su dvije nakane, treba biti toliko i svećenika. Treba napomenuti da ta pravila postoje u kanonskom pravu i odredbama Crkve i nisu nešto novo te su ih svi dužni obdržavati.
Budući da smo velika župa i želje za misnim nakanama na određeni datum su dosta velike, nadbiskupija je već prije dala mogućnost služenja tzv. kolektivnih misa. Da pojasnimo što su kolektivne nakane, donosimo službeni dopis od uzoritog kardinala Josipa Bozanića od 16. prosinca 2014. u kojem se među ostalim kaže: Ako vjernici, prethodno i izričito obaviješteni, slobodno pristanu da njihovi dobrovoljni prilozi budu ujedinjeni s drugima u jedan prilog, može im se udovoljiti samo jednom sv. misom na kolektivnu nakanu pod sljedećim uvjetima:
- da se javno oglasi dan, mjesto i vrijeme slavljenja sv. mise na kolektivne nakane;
- da se sv. misa na kolektivne nakane slavi samo dvaput tjedno. Na temelju navedenih kanonskih odredaba ovime određujem da se sv. mise na kolektivne nakane, ako postoje opravdani razlozi, smiju slaviti samo dva put tjedno, i to utorkom i petkom. Ovaj je običaj iznimka od postojećeg kanonskog zakona koji određuje da se slavi toliko sv. misa koliko je pojedinačnih nakana za koje je dan i primljen prilog (kan. 948 ZKP). U tom smislu i kod nas od sada postoji mogućnost kolektivnih svetih misa, i to utorkom i petkom pod večernjom svetom misom. Ako netko nije mogao upisati nakanu na željeni datum, to može, dakle, upisati svaki tjedan za svete mise u 18.30 u utorak ili u petak.
Od ostalih pitanja koja se znaju ostavljati možemo spomenuti sljedeće. Nekada se dogodi situacija da netko želi upisati nakanu nekoliko minuta prije svete mise. To treba izbjegavati jer je tada obično sve već popunjeno. No ako se radi o nekoj hitnoj nakani, uvijek će dotični svećenik koji predslavi svetu misu u molitvu vjernika rado uključiti sve osobne nakane koje nisu uključene u misne intencije.
U vezi s pisanjem sadržaja samih misnih nakana pastoralna razboritost nastoji misnu nakanu definirati što kraće i što jasnije pa nije dobro ako se u jednoj nakani nađe velik broj imena i prezimena pokojnika. Zato je mnogo bolje i prikladnije ta imena sažeti tako da se kaže: za pokojne iz obitelji N., ili: za pokojne iz roda N. - umjesto nabrajanja prevelikog broja imena. Pastoralna razboritost i umješnost nalažu da sve bude u granicama dostojanstva liturgijskoga čina i, ako hoćemo, dobrog ukusa. Ne treba naime nikad zaboraviti načelo da je misa uvijek čin cijele Crkve i za sve, dakle i onda kada se služi po određenoj nakani, i za određenog pokojnika ili pokojnike. Također postoje i misne nakane kada netko ima neku specifičnu molitvu (nakanu) koja se ne odnosi na pokojne. Često ta nakana znade biti dosta dugačka pa je zato bolje da se u knjigu misnih intencija napiše: na nakanu. Važno je znati da Bog poznaje naše srce i naše nakane pa ne treba ići u velika opisivanja.
Adresa: Ante Topića Mimare 67
10090 Zagreb, Hrvatska
Informacije i dogovori:
+385 (0)91 7632-345
+385 (0)91 5477-237
Email: zupa.moranice@zg-nadbiskupija.hr